Jak pomóc niemowlętom spać lepiej?

Sen jest bardzo ważny już w pierwszych dniach życia. Dużym wyzwaniem dla wszystkich młodych rodziców jest stworzenie idealnych warunków do snu dla niemowlęcia. Jak ułatwić najmłodszemu członkowi rodziny zasypianie? Jak pomóc niemowlęciu spać lepiej?

Jak ułożyć harmonogram snu?

Niezwykle ważne jest to, aby stworzyć harmonogram snu dopasowany do potrzeb dziecka. Główną zasadą jest wyznaczenie stałych godzin kładzenia malucha do łóżeczka. Jest to niezwykle ważne! Tylko wówczas w organizmie może wykształcić się prawidłowe wyczucie rytmu domowego. Brak systematyczności to częsta przyczyna kłopotów związanych z wydzielaniem optymalnego poziomu melatoniny.

Wieczorna rutyna

Dzieci dla dobrego samopoczucia potrzebują poczucia bezpieczeństwa i powtarzalności. Kąpanie, kołysanie i czytanie bajek – wszystko to warto robić zawsze w podobnej kolejności, o tych samych porach. Dzięki temu maluch szybciej zacznie rozpoznawać czas przeznaczony na sen. Wieczorna rutyna nie powinna obejmować oglądania telewizji ani żadnych energicznych zabaw. Wszystkie aktywności w późnych godzinach powinny sprzyjać wyciszeniu.

Sen, a karmienie

Karmienie niemowlęcia przed snem należy dobrze przemyśleć. W tej kwestii praktycznie niemożliwe jest podanie jednego, uniwersalnego rozwiązania. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji malucha. Niektóre dzieci lepiej śpią, gdy nie są syte. Istnieją jednak dzieci, które szybciej uspokajają się wówczas, gdy są najedzone. Warto pamiętać o tym, żeby w żadnym wypadku nie przekarmiać dziecka przed snem, gdyż może stać się to przyczyną bólu brzucha.

Jaki materac będzie odpowiedni dla niemowlaka?

W łóżeczku niemowlęcia należy unikać umieszczania jakichkolwiek poduszek, przytulanek i kołderek. Ma być w nim jedynie wygodny materac. Powinien zapewniać całemu ciału dziecka należyte podparcie, niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Materac należy dopasować do wagi niemowlaka, a także zadbać o to, aby był wystarczająco elastyczny. Małe dzieci powinny spać na plecach. Jest to najbezpieczniejsza pozycja, która znacznie zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Wsparcie i zaspokajanie potrzeb

Bez względu na plany, schematy i rytuały, zawsze należy podchodzić do potrzeb niemowlęcia z otwartością. Cierpliwość to podstawa! Każde dziecko jest inne i w inny sposób reaguje na różne bodźce. Nie zawsze kołysanie czy bujanie będzie pomocne w zasypianiu. Niektóre dzieci szybciej zapadną w sen w zupełnej ciszy, a inne przy akompaniamencie kołysanki. Pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka to czas na eksperymentowanie i wzajemne poznawanie się.

Warto już w pierwszych dniach życia dziecka dbać o jego sen. Nocny wypoczynek wpływa bowiem na rozwój malucha, jego samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.