Jakie są najczęstsze problemy ze snem i jak sobie z nimi radzić?

Sen wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też na ogólny stan zdrowia całego organizmu. Z tego względu, z zaburzeniami snu wiąże się wiele przykrych konsekwencji. Jakie problemy w tym zakresie są najpowszechniejsze? Z jakich metod warto skorzystać, aby sobie z nimi poradzić?

Powszechne przyczyny problemów ze snem

Problemy ze snem mogą pojawiać się na różnych podłożach. Jednak najczęstsze przyczyny można zakwalifikować do dwóch, grup – związane z nieprawidłową wieczorną rutyną oraz wynikające ze źle wyposażonej sypialni.

– Higiena snu – wiele osób zmaga się z zaburzeniami snu ze względu na nieregularne pory kładzenia się do łóżka, bagatelizowanie tego jak ważny jest sen i poświęcanie godzin nocnych na pracę i rozrywkę. Przyczyną kłopotów może być też nadużywanie urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie oraz funkcjonowanie w nadmiernym stresie i napięciu.

– Wyposażenie sypialni – główną przyczyną wywołującą problemy ze snem jest niewygodny materac. Dyskomfort wywoływany przez zbyt twarde lub zbyt miękkie podłoże do spania powoduje różne napięcia mięśniowe. Ból pleców, ramion czy nóg, to jedna z najczęstszych przyczyn zbyt częstych przebudzeń. Również źle dopasowana poduszka, zbyt gruba kołdra, lub pościel nieprzepuszczająca powietrza to powszechne problemy.

Jakie problemy ze snem występują najczęściej?

Najczęściej pojawiającym się problemem jest bezsenność. Może ona jednak objawiać się na różne sposoby. Jednym z najpowszechniejszych objawów są kłopoty z zasypianiem. Jednak to nie jedyne symptomy. Bezsenność wiąże się z nieustannym budzeniem się w nocy, zbyt częstym wstawaniem, a czasem również z przewlekłym zmęczeniem. Inne problemy ze snem to nadmierna senność lub płytki sen, który nie gwarantuje realnego wypoczynku.

Jak radzić sobie z problemami ze snem – skuteczne sposoby

W dzisiejszym świecie problemy ze snem są bardzo częste. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym można sobie z nimi poradzić.

· Zakup nowych akcesoriów sypialnianych może znacznie poprawić komfort snu i zapobiec budzeniu się.

· Wyciszające rytuały to doskonały sposób na zniwelowanie poziomu stresu i wprowadzenie luźnej, spokojnej atmosfery.

· Rezygnacja z urządzeń elektronicznych na godzinę przed snem automatycznie niweluje kłopot związany ze zbyt dużą ilością światła niebieskiego, tym samym normując poziom wydzielania melatoniny.

· Gdy radzenie sobie z problemem na własną rękę nie przynosi oczekiwanych efektów, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc do psychoterapeuty lub psychiatry.

Sen to bardzo ważna część życia. Jeśli pojawiają się jakieś problemy w tej sferze, należy reagować i starać się je jak najszybciej rozwiązywać. Z biegiem czasu mogą bowiem przerodzić się w poważne zaburzenia, dezorganizujące różne sfery życia.

Artykuł sponsorowany.