Jak nosić etniczne wzory, aby nie przesadzić z kiczem?

Jak nosić etniczne wzory, aby nie przesadzić z kiczem?

Etniczne wzory od lat cieszą się dużą popularnością w modzie. Ich oryginalność, wyrazistość i kolorystyka przyciągają uwagę i dodają każdemu strojowi niepowtarzalnego charakteru. Jednakże, noszenie ich w odpowiedni sposób może być nieco delikatnym zadaniem. Większość z nas pragnie uniknąć efektu przesadzonego kiczu, dlatego warto poznać kilka zasad, które pomogą nam nosić etniczne wzory z klasą i dobrym smakiem.

  1. Wybór odpowiedniego wzoru

Aby uniknąć efektu kiczu, warto wybierać wzory etniczne o umiarkowanym stopniu skomplikowania. Wzory zbyt intensywne i kolorowe mogą przytłaczać cały strój, więc warto postawić na te bardziej stonowane. Optymalnym wyborem są wzory w jednym lub dwóch głównych kolorach, które będą łatwiejsze do skomponowania z innymi elementami garderoby.

  1. Kontrastujące dodatki

Aby złamać monotonię i jednocześnie uniknąć przesady, warto dodać do stroju kilka kontrastujących dodatków. Może to być delikatny pasek w innym kolorze, torebka czy biżuteria, które rozjaśnią jednolity look. Kontrastujące dodatki nadadzą stylizacji dynamizmu i harmonii.

  1. Ograniczenie ilości wzorów

Ważne jest, aby ograniczyć ilość wzorów na jednej stylizacji. Króluje zasada “jeden wzór na raz”. Jeśli bluzka jest mocno zdobiona etnicznymi wzorami, warto dobrać do niej spodnie w jednym z dominujących kolorów, bez dodatkowych zdobień. Za dużo wzorów na jednym stroju może wywołać wrażenie chaosu i kiczu.

  1. Balans między wzorem a krojem

Kolejną istotną kwestią jest dobór odpowiednich krojów strojów z etnicznymi wzorami. Warto pamiętać, że przesadnie obcisłe lub luźne ubrania mogą zaburzyć proporcje i spowodować, że cała stylizacja straci na atrakcyjności. Dlatego warto dobierać stroje, które będą pasować do sylwetki i podkreślą jej atuty.

  1. Ubieranie wzorów głównie na jednym elemencie stroju

Jeśli obawiasz się efektu przesadzonego kiczu, zdecyduj się na noszenie wzorów głównie na jednym elemencie stroju. Na przykład, możesz zdecydować się na spódniczkę w etniczne wzory, a pozostałe elementy stroju już utrzymać w bardziej klasycznym stylu. Taki zabieg pozwoli zachować równowagę i subtelność.

  1. Dobór odpowiednich kolorów

Dobór odpowiednich kolorów jest kluczowy przy noszeniu etnicznych wzorów. Trzeba pamiętać, że intensywne barwy mogą wydawać się przytłaczające, dlatego warto zestawiać wzory z delikatnymi, stonowanymi kolorami. Na przykład, spódnica w intensywnym etnicznym wzorze świetnie będzie wyglądać z pastelowym topem i klasycznymi butami.

  1. Wzorzysty dodatek do stonowanego stroju

Idealnym zabiegiem, jeśli nie jesteśmy pewni jak nosić etniczny wzór, jest postawienie na wzorzysty dodatek do stonowanego stroju. Może to być chusta z interesującym wzorem, pasek albo naszyjnik – bezpieczne wyjście na każdą okazję. W ten sposób doda się stylizacji delikatnego akcentu etnicznego, bez ryzyka przesady.

Podsumowując, noszenie etnicznych wzorów jest sztuką, która wymaga wyczucia i umiejętności komponowania poszczególnych elementów stroju. Ważne jest, aby wybierać umiarkowane wzory oraz zestawiać je z klasycznymi, stonowanymi kolorami. Ograniczenie ilości wzorów na jednym stroju oraz dobór odpowiednich krojów to kolejne kluczowe zasady. Pamiętajmy również o dodatkach, które mogą łamać monotonię i nadawać stylizacji wyjątkowego charakteru. Zastosując się do tych wskazówek, z łatwością unikniemy przesadnego kiczu i będziemy świetnie wyglądać w etnicznych wzorach.