Jak skutecznie usuwać plamy z ubrań?

Jak skutecznie usuwać plamy z ubrań?

Nie ma nic gorszego, niż odkrycie plamy na ulubionym ubraniu. Często niezwykle trudno jest się ich pozbyć, zwłaszcza jeśli nie wiemy, jak do tego podejść. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod usuwania plam z różnych rodzajów tkanin. W tym artykule przedstawimy Ci kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przywrócić blask Twoim ubraniom.

  1. Plamy z oleju

Nie ma się co oszukiwać – olejowe plamy są jednymi z najbardziej uciążliwych do usunięcia. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci w tej trudnej misji. Po pierwsze, warto natychmiast przykryć plamę suchym papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar oleju. Następnie możemy nałożyć na plamę talk lub mąkę ziemniaczaną, które wchłoną resztę tłuszczu. Po kilkunastu minutach możemy zeskrobać sypki preparat i zastosować typowe środki do prania.

  1. Plamy z wina

Wino to jedno z tych trunków, które potrafią stworzyć niezwykle trudne do usunięcia plamy. Jeśli jednak zareagujemy szybko, możemy zapobiec większym problemom. W przypadku świeżych plam, warto od razu nasypać oparyzowanej soli na plamę, co pomoże wchłonąć nadmiar wina. Następnie należy przemyć tkaninę ciepłą wodą ze szczyptą soli. Tam, gdzie plama jest większa, warto użyć skutecznych środków, takich jak napar z sody oczyszczonej czy specjalistyczne płyny do usuwania plam.

  1. Plamy z kawy

Kawa to napój, który prawdopodobnie każdy z nas ma w szafce kuchennej. Jednak plama po rozlaniu kawy na ubranie potrafi nas zirytować i zepsuć dobry humor. Jeśli zauważymy świeżą plamę z kawy, natychmiast należy ją przemyć ciepłą wodą. Następnie można spróbować delikatnego pocierania plamy pastą z sody oczyszczonej lub świeżym sokiem z cytryny. Jeśli przeprowadziliśmy te działania i plama nadal jest widoczna, warto skorzystać z innych metod, takich jak na przykład specjalne płyny do prania lub płyny na bazie enzymów.

  1. Plamy z trawy

Plamy z trawy to szczególny problem dla wszystkich rodziców małych dzieci. Jednak nawet dorosłym często zdarza się przynieść do domu zabrudzony spod nóg plamami z trawy. Warto wiedzieć, że plamy te można skutecznie usunąć, stosując prostą metodę. Wystarczy zamoczyć plamę w zimnej wodzie przez kilka minut, a następnie pocierać ją delikatnie gliceryną lub płynem do mycia naczyń. Działanie te powinno pomóc w usuwaniu plamy.