Najlepsze triki, jak prasować ubrania bez żelazka

Najlepsze triki, jak prasować ubrania bez żelazka

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, więc zawsze chcemy wyglądać schludnie i elegancko. Niestety, nie zawsze mamy czas ani ochotę na prasowanie ubrań żelazkiem. Czy istnieją jakieś triki, które pozwolą nam uzyskać gładkie i wyprasowane ubrania bez konieczności korzystania z żelazka? Okazuje się, że tak! Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, które z pewnością ułatwią nam to zadanie.

Suszarka do ubrań – nie tylko suszy, ale także wyprasuje!

Suszarka do ubrań to nie tylko urządzenie, które pozwala nam suszyć pranie. Okazuje się, że może również posłużyć jako alternatywa dla tradycyjnego żelazka. Wystarczy, że po wyjęciu przyschniętej odzieży, umieścimy ją w suszarce. Jeśli ustawimy temperaturę na najwyższą i dodamy mokrą szmatkę, to para wytworzona w wyniku suszenia sprawi, że ubrania zostaną wyprasowane. Po kilkunastu minutach wyjmujemy ubrania z suszarki i możemy je nosić. Nie tylko zaoszczędzamy czas, ale również unikamy konieczności użycia żelazka.

Czy wiesz, że…? Metoda z butelką wody w sprayu

Kolejnym trikiem jest wykorzystanie butelki wody w sprayu. Jest to prosta i skuteczna metoda, która pozwoli nam uzyskać efekt wyprasowanego ubrania. Wystarczy, że lekko spryskamy ubranie wodą z butelki. Następnie, równo rozkładamy wilgotne ubranie na płaskiej powierzchni i delikatnie je wygładzamy rękami. Grawitacja oraz para z wilgoci sprawią, że ubranie wyschnie w równomierny i gładki sposób. Ta metoda jest szczególnie skuteczna przy prasowaniu tkanin bawełnianych.

Piórnik na ratunek!

Jeżeli nie posiadamy suszarki do ubrań ani butelki z wodą w sprayu, a nasze ubrania są mocno zagniecione, możemy spróbować metody z piórnikiem. Wystarczy, że umieścimy w piórnikiem zagniecione ubrania i zostawimy je na kilka godzin w łazience. Para z gorącej kąpieli w łazience sprawi, że zagniecenia staną się mniej widoczne. Po kilku godzinach ubrania będą gotowe do noszenia. Ta metoda jest szczególnie przydatna dla delikatnych tkanin, których nie możemy prasować żelazkiem.

Suszarka do włosów – nie tylko suszy, ale również wyprasowuje!

Kolejnym sprytnym trikiem jest wykorzystanie suszarki do włosów. Podobnie jak w przypadku suszarki do ubrań, wystarczy, że ustawimy najwyższą temperaturę i umieścimy suszarkę w skierowaniu na zagniecione ubranie. Ruch powietrza oraz gorące powietrze sprawią, że zagniecenia staną się mniej widoczne. Jednakże, ta metoda jest bardziej czasochłonna i trudniejsza do kontrolowania, dlatego warto ją stosować jedynie w przypadku naprawdę mocno zagniecionych ubrań.

Spryskaj ubrania octem lub środkiem do płukania

Innym sposobem na wyprasowanie ubrań bez żelazka jest spryskanie ich octem lub specjalnym środkiem do płukania, który działa jak płyn do prasowania. Wystarczy, że spryskamy ubranie odpowiednim produktem i delikatnie je wygładzimy rękoma. Octem czy płynem do płukania sprawimy, że tkanina będzie bardziej gładka i poradzi sobie z zagnieceniami. Ta metoda jest szczególnie przydatna dla tkanin syntetycznych.

Zamień prysznic w misterną sesję prasowania

Ostatnim trikiem jest mała kombinacja przy okazji codziennej kąpieli. Jeśli potrzebujemy wyprasowanego ubrania, wystarczy, że zawieszamy je w łazience podczas gorącego prysznica. Para wytworzona w wyniku kąpieli sprawi, że ubranie zostanie wyprasowane. Po tym, jak para obmyje nasze ciało i zamienia się w wodę, ubranie będzie gładkie i gotowe do noszenia. Ta metoda jest szczególnie efektywna dla cienkich tkanin.

Podsumowanie

Prasowanie ubrań bez żelazka nie jest już tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wykorzystując powyższe triki, możemy uzyskać gładkie i wyprasowane ubrania w szybki i prosty sposób. Niezależnie od tego, czy posiadamy suszarkę do ubrań, butelkę wody w sprayu czy też tylko suszarkę do włosów, istnieje metoda dla każdego. Teraz możemy cieszyć się wygodą i oszczędnością czasu, jednocześnie prezentując się modnie i elegancko.